Jaké výstavy a akce letos vila Löw-Beer připravuje?

Jakmile se zlepší epidemiologická situace a bude možné vilu otevřít pro návštěvníky, zahájíme dvojvýstavu připravenou s Židovským muzeem v Praze Přetnuté životy & Archy rodiny Maierovy. V současné době probíhají online workshopy pro studenty Život by mohl být tak krásný, které tematicky vycházejí z deníků Ruth Maierové, o níž výstava pojednává.

Vrcholem sezóny pak bude výstava založená na dlouhodobém výzkumu poválečné historie vily Löw-Beer, kdy budova téměř šedesát let sloužila jako středoškolský internát. O prázdninách už potřetí spojíme síly s Kinem Art a v zahradě vily opět vznikne letní kino. Na léto připravujeme také jednu novinku - open air divadelní představení.

Číst dál...

Letní příměstské tábory: Z prvohor do Vily Löw-Beer v Brně

Ve spolupráci s Lipkou jsme na léto připravili příměstský tábor, který budeme realizovat ve dvou termínech 19.–23. 7. a  26.–30. 7. 2021. Vydejte se s námi na jedinečnou cestu od prvohorní pouště po městský park. Prozkoumejme vývoj místa, na kterém se odvíjel příběh industriálního centra v srdci Moravy.

Tábor je určený dětem od 7 do 11 let (I. stupeň ZŠ) a probíhá v jedinečných prostorách interiéru a zahrady secesní Vily Löw-Beer v Brně. Součástí ceny tábora je celodenní stravování i výlet. Přihlašování probíhá již nyní, online na webu Lipky: www.lipka.cz/tabory

Číst dál...

Nová hra pro děti v zahradě vily Löw-Beer

Čarokrásná zahrady vily Löw-Beer je domovem mnoha zvířátek. Bydlí tu také rozpustilá veverčí holka Věrka. I když je ještě maličká, dobře ví, že veverky si musí dělat zásoby na horší časy a zimní období. Má však každý den tolik starostí a práce! Lekce akrobacie a skákaní, průzkum zahrady, hraní s ostatními zvířecími kamarády.

A navíc je také trochu zapomnětlivá... Pomůžete veverce Věrce najít zapomenutou skrýš s oříšky v naší zahradě? Pokud se vám to podaří, odměna vás nemine. Herní brožurku Oříšky pro veverku Věrku si můžete vyzvednout na pokladně vily/v průchodu do zahrady nebo stáhnout pod tímto odkazem a vytisknout doma.

Číst dál...
duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Arnoldova vila – možnosti a limity památkové obnovy

Od 2. února do 1. dubna 2018 galerie Celnice hostila výstavu soutěžních prací studentů Ústavu památkové péče Fakulty architektury VUT v Brně na téma obnovy a budoucího využití vlastní vily stavitele Josefa Arnolda v Brně-Černých Polích. Genius loci tohoto cenného rodinného domu z přelomu 19. a 20. století umocňuje těsná blízkost vil Löw-Beer a Tugendhat. V meziválečné době zde žila se svou rodinou Cecílie Hože, sestra Alfreda Löw-Beera, která nechala dům rozšířit a upravit ve stylu art deco s prvky secese.

Dnes je Arnoldova vila zapsaná na Seznamu ohrožených nemovitých památek ČR ve vlastnictví statutárního města Brna, které ji svěřilo do správy městské části Brno-sever. Veřejnosti není přístupná a o jejím dalším osudu zatím není jasno. Nad otázkou budoucího využití objektu se ve svých pracích zamyslela pětice studentů Fakulty architektury VUT v Brně: Emil Adamec, Vladimír Soviš, Alžběta Ševčíková, Pavlína Štrejbarová a Markéta Tučková.

Někteří studenti navrhovali část prostor vily přenechat dětem, a navázat tak na dlouholetou tradici školky – vybudovat centrum pro rodiče s dětmi nebo umělecké aktivity předškoláků. Objevily se ale i nápady na zřízení muzea tradicionalistické architektury, sochařství a řemesel či penzionu nabízejícího autentický prožitek života v secesi.

O první místo se nakonec podělily dvě studentky: Alžběta Ševčíková, jejíž práce byla oceněna za konzervátorský, památkářský až pietní přístup k objektu, a Markéta Tučková, která naopak prosazovala dynamický přístup a vklad nových struktur ke stávajícímu objektu – přístavbu venkovního prosklenného pavilonu.

 

Více fotografií zobrazíte kliknutím na následující odkaz:

 

Arnoldka kalendar