Jaké výstavy a akce letos vila Löw-Beer připravuje?

Jakmile se zlepší epidemiologická situace a bude možné vilu otevřít pro návštěvníky, zahájíme dvojvýstavu připravenou s Židovským muzeem v Praze Přetnuté životy & Archy rodiny Maierovy. V současné době probíhají online workshopy pro studenty Život by mohl být tak krásný, které tematicky vycházejí z deníků Ruth Maierové, o níž výstava pojednává.

Vrcholem sezóny pak bude výstava založená na dlouhodobém výzkumu poválečné historie vily Löw-Beer, kdy budova téměř šedesát let sloužila jako středoškolský internát. O prázdninách už potřetí spojíme síly s Kinem Art a v zahradě vily opět vznikne letní kino. Na léto připravujeme také jednu novinku - open air divadelní představení.

Číst dál...

Letní příměstské tábory: Z prvohor do Vily Löw-Beer v Brně

Ve spolupráci s Lipkou jsme na léto připravili příměstský tábor, který budeme realizovat ve dvou termínech 19.–23. 7. a  26.–30. 7. 2021. Vydejte se s námi na jedinečnou cestu od prvohorní pouště po městský park. Prozkoumejme vývoj místa, na kterém se odvíjel příběh industriálního centra v srdci Moravy.

Tábor je určený dětem od 7 do 11 let (I. stupeň ZŠ) a probíhá v jedinečných prostorách interiéru a zahrady secesní Vily Löw-Beer v Brně. Součástí ceny tábora je celodenní stravování i výlet. Přihlašování probíhá již nyní, online na webu Lipky: www.lipka.cz/tabory

Číst dál...

Nová hra pro děti v zahradě vily Löw-Beer

Čarokrásná zahrady vily Löw-Beer je domovem mnoha zvířátek. Bydlí tu také rozpustilá veverčí holka Věrka. I když je ještě maličká, dobře ví, že veverky si musí dělat zásoby na horší časy a zimní období. Má však každý den tolik starostí a práce! Lekce akrobacie a skákaní, průzkum zahrady, hraní s ostatními zvířecími kamarády.

A navíc je také trochu zapomnětlivá... Pomůžete veverce Věrce najít zapomenutou skrýš s oříšky v naší zahradě? Pokud se vám to podaří, odměna vás nemine. Herní brožurku Oříšky pro veverku Věrku si můžete vyzvednout na pokladně vily/v průchodu do zahrady nebo stáhnout pod tímto odkazem a vytisknout doma.

Číst dál...

Památková obnova

Od padesátých let do konce 20. století nedošlo k zásadním stavebním úpravám Vily (byla provedena pouze částečná oprava střechy, instalace nového kotle a ústředního topení). Díky dochovaným původním stavebním konstrukcím a dalším prvkům se Vila v roce 1958 stala nemovitou kulturní památkou (r. č. ÚSKP ČR 41917/7-6987), objekt byl ale přesto dlouhodobě neudržován a podfinancován.

V květnu 2013 byla zahájena památková obnova vily, která trvala až do prosince 2014. Autorem projektu obnovy byla společnost Arch.Design, s.r.o. a realizací byla pověřena stavební společnost Tocháček, s.r.o. Byla opravena střecha (položena nová střešní krytina, opraveny krovy a zateplen strop nad posledním podlažím a provedeny nové venkovní omítky). Rekonstruován byl světlík, kterým zatékalo. Provlhlé podzemní podlaží bylo izolováno (nové podlahy), instalováno bylo nové ústřední vytápění a provedeny nové rozvody (kanalizace, voda, plyn a elektřina – silno i slaboproud – rozvody informační a bezpečnostní). Byla vybudována nová sociální zařízení a nově zřízen výtah pro invalidy (Vila je bezbariérová). Během rekonstrukce Vily probíhaly četné řemeslné práce zejména v interiéru (malby, obklady, nátěry). Byly opraveny okna a dveře. Odborně byly restaurovány původní prvky stavby. Jednalo se o štuky (stropy), kovové (okenní mříže, vnitřní mříže, zábradlí, kovová světla, venkovní oplocení, kovové části krbu), kamenné (venkovní sokl, chodníček průjezdu, venkovní schodiště, obklady krbu a parapetů) a v neposlední řadě dřevěné prvky (u některých dveří a vrat, dřevěné schodiště, obklady).

Souběžně probíhala od jara 2014 rekonstrukce zahradního domku (tzv. Celnice) v areálu Vily. Ten sloužil od 18. století jako zcela utilitární stavba (byla zde umístěna celnice na okraji města, později konírna a garáž pro kočáry a v pozdním 20. století zde bydlel správce Vily). Autorem projektu obnovy byl ing. arch. Radek Haška a rekonstrukci provedla také firma Tocháček, s.r.o. Zahradní domek není kulturní památkou, i zde však proběhla rekonstrukce pod dohledem orgánů státní památkové péče. Stavebně-technický stav zahradního domku před rekonstrukcí byl špatný (domek nebyl udržovaný, byl vlhký atd.). Po vyklízecích a bouracích pracech byl objekt staticky zajištěn, izolován proti zemní vlhkosti, vysušen, opraveny stropy, změněno vnitřní uspořádání, nově vybudováno bylo sociální zařízení pro veřejnost, domek dostal nové omítky (vnitřní i venkovní), nové dřevěné prvky v exteriéru (včetně schodiště) atd.

Rovněž došlo k regeneraci zahrady do podoby, kterou měla ve 30. letech 20. století. Autorkou návrhu je ing. Eva Damcová ze společnosti Zahradní a krajinářská architektura, s.r.o. Byly provedeny terénní a sadové úpravy, kácení, výsadba a ošetření dřevin, opraveny ploty, zpevněny a zároveň odvodněny některé plochy (žulová dlažba nádvoří a chodníků na venkovní terasu a k zahradnímu domku), instalováno osvětlení atd. Byla opravena fontána a zprovozněn vodotrysk.

 Vila Löw-Beer - zlaté dveřeRekonstrukce Vily Löw-Beer - schodiště