Jaké výstavy a akce letos vila Löw-Beer připravuje?

Jakmile se zlepší epidemiologická situace a bude možné vilu otevřít pro návštěvníky, zahájíme dvojvýstavu připravenou s Židovským muzeem v Praze Přetnuté životy & Archy rodiny Maierovy. V současné době probíhají online workshopy pro studenty Život by mohl být tak krásný, které tematicky vycházejí z deníků Ruth Maierové, o níž výstava pojednává.

Vrcholem sezóny pak bude výstava založená na dlouhodobém výzkumu poválečné historie vily Löw-Beer, kdy budova téměř šedesát let sloužila jako středoškolský internát. O prázdninách už potřetí spojíme síly s Kinem Art a v zahradě vily opět vznikne letní kino. Na léto připravujeme také jednu novinku - open air divadelní představení.

Číst dál...

Letní příměstské tábory: Z prvohor do Vily Löw-Beer v Brně

Ve spolupráci s Lipkou jsme na léto připravili příměstský tábor, který budeme realizovat ve dvou termínech 19.–23. 7. a  26.–30. 7. 2021. Vydejte se s námi na jedinečnou cestu od prvohorní pouště po městský park. Prozkoumejme vývoj místa, na kterém se odvíjel příběh industriálního centra v srdci Moravy.

Tábor je určený dětem od 7 do 11 let (I. stupeň ZŠ) a probíhá v jedinečných prostorách interiéru a zahrady secesní Vily Löw-Beer v Brně. Součástí ceny tábora je celodenní stravování i výlet. Přihlašování probíhá již nyní, online na webu Lipky: www.lipka.cz/tabory

Číst dál...

Nová hra pro děti v zahradě vily Löw-Beer

Čarokrásná zahrady vily Löw-Beer je domovem mnoha zvířátek. Bydlí tu také rozpustilá veverčí holka Věrka. I když je ještě maličká, dobře ví, že veverky si musí dělat zásoby na horší časy a zimní období. Má však každý den tolik starostí a práce! Lekce akrobacie a skákaní, průzkum zahrady, hraní s ostatními zvířecími kamarády.

A navíc je také trochu zapomnětlivá... Pomůžete veverce Věrce najít zapomenutou skrýš s oříšky v naší zahradě? Pokud se vám to podaří, odměna vás nemine. Herní brožurku Oříšky pro veverku Věrku si můžete vyzvednout na pokladně vily/v průchodu do zahrady nebo stáhnout pod tímto odkazem a vytisknout doma.

Číst dál...
červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

TZ: Poznejte Tváře Izraele na výstavě fotografií v galerii Celnice (7. 9. 2020)

Pořadatel: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace
Místo konání: Galerie Celnice, areál Vily Löw-Beer v Brně, Drobného 22, 602 00 Brno
Termín konání: 9. září – 27. září 2020
Otevírací doba: úterý – neděle 10 – 18 h
Vstupné: zdarma

Galerie Celnice v zahradě Vily Löw-Beer v Brně bude od 9. do 27. září 2020 hostit výstavu snímků Marka Goldberga, které zachycují současný život v Izraeli. Fotografie citlivým způsobem vykreslují barevnost života a staví ji do kontrastu k spirituální rovině Izraele.Vernisáž za účasti autora fotografií a kurátorky výstavy proběhne v galerii 9. září 2020 v 17 hodin, poté ve vile naváže koncert židovské hudby v podání souboru HaChucpa.

Soubor fotografií prezentovaný nyní pod názvem Tváře Izraele vznikl při opakovaných cestách do Izraele ve snaze zachytit různé aspekty a okamžiky tamního života v jejich plné nevšední rozmanitosti. „Během jednoho dne můžete vidět nejmodernější architekturu, evropský styl oblékání, pláže plné lidí, nejmodernější technologie a současně ortodoxní Židy, kteří připomínají svým oblečením a chováním obyvatele 19. století,“ přibližuje autor snímků Marek Goldberg. Na fotografiích souboru jsou zachyceni například věřící u Zdi nářků, modlitba v Chrámu Božího hrobu, křest v řece Jordán, oslava svátku Chanuka a slavnost etiopských Židů v protikladu k snímkům z civilního života.

Od 18 hodin na vernisáž plynule naváže koncert brněnského ansámblu HaChucpa, který publiku ve schodišťové hale vily Löw-Beer tematicky představí různé podoby židovské hudby. „Fotografie Marka Goldberga nádherným způsobem prezentují každodenní život v Izraeli, jeho různorodost a pestrost. Tóny klezmeru a jidiš písní tento večer nabídnou podobně bohatou paletu odstínů emocí v různých životních situacích, jaké zachycují Goldbergovy snímky,“ těší se kurátorka výstavy Hana Bednaříková.

HaChucpa patří v současnosti k nejlepším tuzemským interpretům tohoto žánru. Soubor vstoupil na brněnskou hudební scénu již v roce 1997 s cílem drze navázat na téměř zaniklou židovskou tradici v Brně. A v čem spočívá ona posmutnělá, ale zároveň zvláštně radostná tvář židovské hudby? Talmud praví: „Kouzlo klezmeru tkví v tom, že se zde zároveň mísí smutek i radost. Jestliže jsme příliš smutní, máme si připomenout přikázání být veselí, jsme-li příliš veselí, máme si připomenout zboření Chrámu a být smutní…“

 

Kontakt:               

Mgr.  BcA.  Hana Bednaříková
kurátorka výstavy, judaistka
Muzeum Brněnska, příspěvková organizace
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.