Jaké výstavy a akce letos vila Löw-Beer připravuje?

Jakmile se zlepší epidemiologická situace a bude možné vilu otevřít pro návštěvníky, zahájíme dvojvýstavu připravenou s Židovským muzeem v Praze Přetnuté životy & Archy rodiny Maierovy. V současné době probíhají online workshopy pro studenty Život by mohl být tak krásný, které tematicky vycházejí z deníků Ruth Maierové, o níž výstava pojednává.

Vrcholem sezóny pak bude výstava založená na dlouhodobém výzkumu poválečné historie vily Löw-Beer, kdy budova téměř šedesát let sloužila jako středoškolský internát. O prázdninách už potřetí spojíme síly s Kinem Art a v zahradě vily opět vznikne letní kino. Na léto připravujeme také jednu novinku - open air divadelní představení.

Číst dál...

Letní příměstské tábory: Z prvohor do Vily Löw-Beer v Brně

Ve spolupráci s Lipkou jsme na léto připravili příměstský tábor, který budeme realizovat ve dvou termínech 19.–23. 7. a  26.–30. 7. 2021. Vydejte se s námi na jedinečnou cestu od prvohorní pouště po městský park. Prozkoumejme vývoj místa, na kterém se odvíjel příběh industriálního centra v srdci Moravy.

Tábor je určený dětem od 7 do 11 let (I. stupeň ZŠ) a probíhá v jedinečných prostorách interiéru a zahrady secesní Vily Löw-Beer v Brně. Součástí ceny tábora je celodenní stravování i výlet. Přihlašování probíhá již nyní, online na webu Lipky: www.lipka.cz/tabory

Číst dál...

Nová hra pro děti v zahradě vily Löw-Beer

Čarokrásná zahrady vily Löw-Beer je domovem mnoha zvířátek. Bydlí tu také rozpustilá veverčí holka Věrka. I když je ještě maličká, dobře ví, že veverky si musí dělat zásoby na horší časy a zimní období. Má však každý den tolik starostí a práce! Lekce akrobacie a skákaní, průzkum zahrady, hraní s ostatními zvířecími kamarády.

A navíc je také trochu zapomnětlivá... Pomůžete veverce Věrce najít zapomenutou skrýš s oříšky v naší zahradě? Pokud se vám to podaří, odměna vás nemine. Herní brožurku Oříšky pro veverku Věrku si můžete vyzvednout na pokladně vily/v průchodu do zahrady nebo stáhnout pod tímto odkazem a vytisknout doma.

Číst dál...

Dny evropského dědictví

x

7. 9. 2019 10.00, 14.00

Poznejte historii nejstarší vilové kolonie v Brně. Při procházce po okolí Löw-Beerovy vily se seznámíte se stavebníky zdejších rodinných domů a jejich architekty. V Černých Polích nestojí jen vila Tugendhat, ale řada dalších pozoruhodných domů! Součástí je i návštěva schodišťové haly vily Löw-Beer.

Na začátku se seznámíme s historií lokality Černá Pole v průběhu 19. století (urbanistický záměr architekta Heinricha von Ferstela, výstavba prvních vil podle návrhů stavitele Josefa Arnolda). Zjistíme, že Černá Pole byla oblíbenou destinací rodin významných židovských magnátů Löw-Beerů a Tugendhatů (Arnoldova vila, Fuhrmannova vila, vila Tugendhat). Ve schodišťové hale si přiblížíme hluboký lidský příběh posledního majitele vily Löw-Beer – Alfreda Löw-Beera. A nahlédneme i do běžně nepřístupných prostor dnešní knihovny. 

Z vily se vydáme ul. Drobného (nájemní dům Otto Eislera) ke Schodové (architekt a stavební podnikatel František A. Dvořák), kde se nachází i první brněnská realizace architekta Ernsta Wiesnera (zahradní domek S. Berana) a vila Himmelreich (architekti Karl Hofmann a Felix Augenfeld). K ul. Černopolní přiléhá tzv. spolková čtvrť s rodinnými domky a na dohled se nacházejí Schreberovy zahrádky. Prohlédneme si uliční průčelí vily Tugendhat, Brandstätterovu vilu a na ul. Antonína Slavíka si porovnáme realizace nájemních domů F. A. Dvořáka s Františkem Pawlu. Skončíme opět na ul. Drobného před vilou Löw-Beer. Cílem procházky je zažít genius loci vilové kolonie nad lužáneckým parkem.

Sraz účastníků je před vilou Löw-Beer v Brně na ul. Drobného 22. 
Vstupné: 50 Kč
Průvodce: PhDr. Petra Svobodová

Více informací o projektu Dny evropského dědictví najdete ZDE.

EHD 2019

Zpět